FND

Už jsem zmínila i zkratku FND, což znační Functional Neurological Desorder, nebo česky funkční neurologické poruchy.

Vymysleli to lékaři při mé poslední hospitalizaci a o pár měsíců v jiné nemocnici potvrdili. Neznám zatím s touhle diagnozou nikoho dalšího, takže zatím úplně nevím, jestli dobře chápu, o co jde.

Co jsem ale pochytila, tak je to přesně to, že všichni vidí, že Vám něco je, ale všechna vyšetření jsou negativní. Něco se stane a tělo se nějak vypne.

Nejlíp to vystihovalo vyšetření na bázi EEG a EMG. Do prstu mi pouštěli slabé elektrické impulzy a z mozku snímali jeho reakce. Pak mi dali násobně menší impulz do čela a mozek řešil ten asi 10x slabší do čela, než ty silnější do prstu. Ty jakoby najednou neexistovaly.

Je to asi tak, že mozek něco zpracovává, pak ho na periferii něco vyruší a on to vyhodnotí jako ohrožení a dá tělu úplně jiné, nesmyslné příkazy, jako třeba že má zůstat ve střehu a nespat.

Jak FND s předchozími souvisí? Fibromyalgie, CFS, nespavost, deprese, poruchy trávení, močení, bušení srdce, migrény…. Jsou FND součástí. FND mi v téhle chvíli přijde jako pojem, který z ME/ CFS ponechává samostatné příznaky – ME bolesti a CFS únavu a všechny ostatní příznaky ME/CFS vyčleňuje zvlášť.

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *